Foto's

Photographer's Note

Aphrodisias, the biggest naturally best protected arena in Turkey.It is not only the arena all parts of the city is remarkably big ,protected and excavated. The city is gaining reputation to become the second well known ancient city after Ephesus. Many archeologist professors dedicated their lifes to Aphrodisias and one turkish professor Mr.Erim was burried in the ancient site.
I do not know if you are now able to feel gladiators fighting, lions and horses running round or blood. No because it is so green by nature. I felt more pictures of aphrodisias must be present in TE.

stadyum önündeki panodaki açıklama:

m.s. 400'de roma arenası ile birlikte stadyum

afrodisias stadyumu 270 metre uzunluğu, 30000 kişiyi alabilecek otuz sıralık oturma bölümü ile, dünyanını en iyi korunmuş antik stadyumu olmasının yanı sıra en büyüklerinden de birisidir. yapı m.s. 1. yüzyılda koşu, uzun atlama, disk ve cirit atma, güreş gibi geleneksel yunan spor yarışmaları için kullanılmıştır. stadyum aynı zamanda gladyatör (zırhlı sporcu) ve vahşi hayvan mücadeleleri amacıyla da kullanılmıştır. yaklaşık m.s. 400'de yapının doğu tarafı içinde roma usulü kan dökülen, vahşi sporların yapıldığı bir arenaya (gösteri alanı) dönüştürülmüştür. stadyumun oturma sıraları üzerine kazınan pek çok yazıt, stadyumu dolduran kişiler hakkında pek çok ilginç bilgi vermektedir. örneğin dericiler ve kuyumcular gibi meslek gruplarına ayrılan alanlar olduğu gibi hem kadın hem erkek, belirli kişilere ayrılmış oturma yerlerinin de bulunduğu anlaşılmaktadır.

afrodisias'ın yerli halkının oturduğu özel yerlerin yanı sıra menderes antakyası (bugünkü başaran) ve büyük olasılıklar milet gibi diğer çevre şehirlerden gelen insanlar için de stadyumda belirli alanlar ayrılmıştır.

suekizildere, muratcaloglu heeft deze opmerking als nuttig gemarkeerd

Photo Information
Viewed: 4728
Points: 8
Discussions
Additional Photos by Erdogan Aydin (erdo) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 82 W: 1 N: 118] (569)
View More Pictures
explore TREKEARTH