Foto's

Photographer's Note

Artvin’in Şavşat ilçesine giderken yükselen rakım ile birlikte sonbaharın gözkamaştırıcı renklerinin çarpıcı güzelliğinin çoşkusunu yaşadık.
Her bahar da yeniden hayat bulup çiçeklerle süslenen yemyeşil yaprakları arasından elleri olan dallarına takılan meyveleri takdim eden ağaçların güz mevsiminde hayatının güzünü yaşayan saçları dökülmüş veya bayazlaşmış insanlar gibi sararan ve dökülen yaprakları ile gözalıcı ayrı bir güzellik ve anlam katıyor bu hazin mevsime. Kışın beyaz kefeni ile örtülecek bu güzelliklerin yok olmayacağını ve bahar haşrinde yeniden dirilip hayat bulacaklarını insana hatırlatan bir tablo sunuyor sanki her mevsim.

................................................................................

When we go to Şavşat Town of Artvin City together with increasing altitude, We lived enthusiasm of the striking beauty of eye-catching autumn colors.
Trees decorated with flowers every spring to find a new life and their green leaves attached to the branches of the fruit of his hands, which introduced the autumn of his life living in trees during autumn yellowing and falling leaves, the eye-catching beauty and meaning in a different season, such as white-haired or balding people. These trees if they do not have this beauty covered with a white shroud of winter in every season is not going to nothingness, and spring offer a table reminiscent of resurrection people will find life after dead again.

bema, TRB, ayferaldanmaz, papagolf21, kordinator, danos, aliabazari, Sonata11 heeft deze opmerking als nuttig gemarkeerd

Photo Information
Viewed: 1953
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by adnan gulberk (agulberk) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 590 W: 71 N: 618] (3794)
View More Pictures
explore TREKEARTH