Foto's

Photographer's Note

The ancient city of Aphrodisias (Afrodisias), with a great temple dedicated to Aphrodite, goddess of love, is not often visited by tour groups. The best way to get there is to arrange for a taxi to take you from Pamukkale for the two-hour drive south, wait for you while you toured the site.

Here is the imposing Tetrapylon, the ornamental gateway that greeted visitors headed for the Temple of Aphrodite, whose columns are visible in my other aphrodisias picture in the background. The site has one of the biggest and well preserved arena of this age. (could be seen in my picture -arena) Most of the monuments at Afrodisias date to the 2nd century CD and later.

Most archeological sites are rather dusty and rocky, but this one is beautifully landscaped and maintained, thanks to the work of people from International Universities and Turkish archeologist Kenan Erim who was burried there after his death.

The white marble coloms always gives a good exposure with surrounding snow white on top of the mountains.

afrodit tapınağı önünceki panelden:

afrodit tapınağı'nın yapımına m.ö. 1. yüzyılın sonlarında başlanmıştır. yapının masraflarının agora ve tiyatroyu da yaptıran ve şehrin önemli kişileri arasında yer alan zoilos adlı kişi karşılamıştır. m.s. 2. yüzyılda tapınağın çevresindeki alan, doğudaki iki katlı sütunlu bir cephe ile, kuzey, güney ve batıda ise sütunlu bir bölümle (portiko) çevrelenmiştir.

tapınak yaklaşık m.s. 500 yılında kiliseye çevrilmiş ve bu yeni kullanım ile beraber çok geniş bir mimari yenileme programına başlanmıştır. tapınağın doğu ve batı uçlarındaki sütunlar yerlerinden alınarak kuzey ve güneydeki sütun sıralarına eklenmiş, iç kısımdaki yapı taşları da yapıyı dört yandan çevreleyen yeni duvarların yapımında kullanılmıştır. bu yolla yapı tapınaktan daha büyük, bazilika planlı bir kilise haline dönüştürülmüştür. yapının kilise olarak kullanımı 12. yüzyıl sonlarında bölgenin selçuklu kontrolü altına geçişine kadar devam etmiştir.

ramthakur, elihesamian, anesugur, rozy975, suekizildere heeft deze opmerking als nuttig gemarkeerd

Photo Information
Viewed: 3033
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Erdogan Aydin (erdo) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 82 W: 1 N: 118] (569)
View More Pictures
explore TREKEARTH