Community

#
  • Viewed: 43258
  • Points: 16423
Add to FavoritesAdd to my List
Name

ALI RIZA DEMIR Contact

Country
Turkije
Intro
He was born in Adana in 1969. He graduated from college in 1993.He is still living in ISTANBUL/TURKEY. In 2006, did an MA in Management and Organization. Photography while taking pictures of the moment he met his friends in 1985, high school ages. In 2006 began to use a photograph as a form of expression. Did not receive a formal education, but to improve himself and his life in the center of the photo I always kept on the agenda. Photo related to reading education, monitoring and production processes carried out together. And photographs were exhibited in many national and international competitions and won awards. Photos appeared in numerous national and international publications. Participated in group exhibitions, has made a personal demonstrations. He has a lot of photographs of a successful international photography contest, the FIAP (International Federation of Photographic Art) in 2010 by AFIAP(Artist) and the EFIAP(Excellence FIAP) in 2011, was awarded with the title.

1969 yılında Adana’da doğdu. Şu an İstanbul'da ikamet etmekte. 1993 yılında üniversiteden mezun oldu. 2006 yılında Yönetim ve Organizasyon dalında yüksek lisans yaptı. Fotoğrafla 1985 yılında lise çağlarında arkadaşlarının anı fotoğraflarını çekerken tanıştı. Bir ifade biçimi olarak fotoğrafı 2006 yılında kullanmaya başladı. Formel bir eğitim almadı fakat kendini geliştirmek için fotoğrafı hep gündeminde ve hayatının merkezinde tuttu. Fotoğraf eğitimi ile ilgili okuma, izleme ve üretme süreçlerini hep birlikte yürüttü. Ulusal ve uluslararası birçok yarışmada ödüller aldı ve fotoğrafları sergilendi. Fotoğrafları çok sayıda ulusal ve uluslararası yayında yer aldı. Çeşitli kurum ve derneklerde eğitmenlik yaptı, seminerler verdi. Karma sergilere katıldı, kişisel gösteriler yaptı. Fotoğraflarının birçok uluslararası fotoğraf yarışmasında başarılı görülmesi üzerine, Fédération Internationale de l'Art Photographique(Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu) (FIAP) tarafından 2010 yılında AFIAP(Artist-Sanatçı) unvanı ve 2011 yılında da EFIAP(Excellence -Mükemmellik unvanı ile ödüllendirildi. FIAP Yönetim Kurulu, fotoğraf sanatı dalındaki tüm başarılarını göz önünde bulundurularak 2013 yılında FIAP Usta Fotografçı “Master FIAP” (MFIAP) unvanını verdi ve MFIAP unvanını alan ilk Türk fotoğrafçı oldu.

Thanks for your critiques, comments and taking time to look at my photos.

You can visit www.alirizademir.com.

E-mail: [email protected]
Member Since
2006-03-12
Equipment
, Nikkormat Ftn, Nikon D200, Nikon D300, Nikon D70, Nikon D700, Nikon FM2
Note

Gold Star Critiquer/Gold Workshop Editor/Gold Note Writer Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3007 W: 71 N: 3033] (16423)
ALIRIZA is a favorite of 103 members.
View Favorites' Photos
Read Favorites' Critiques

Latest photos

Map of Photographed Countries

Photo Location Information
Turkije 224 view photos view map
All Countries 224 view photos  
Snapshot
  • Photos 224
  • Critiques 8064
  • Favorites 28
  • Travelogues0
Groups
total 40
Favorites
explore TREKEARTH